«Темп життя прискорюється, і людям стало ніколи хворіти, але часто це призводить до негативних наслідків», — лікар-пульманолог Ірина Василівна Суворкіна
Здоровье Интервью

«Темп життя прискорюється, і людям стало ніколи хворіти, але часто це призводить до негативних наслідків», — лікар-пульманолог Ірина Василівна Суворкіна

Навесні захворіти на застуду вкрай легко — бактерії та віруси полюбляють теплу погоду так само, як і ми. Зазвичай це відбувається непомітно: зайшов у метро, хтось поруч чхнув — через день в тебе нежить, горло пече і температура. Із першими симптомами починається паніка. «Я не можу пропускати роботу, в мене ж проекти, дедлайни, розлючені клієнти!». Перша думка — сходити до лікаря немає часу. То треба хоча б в аптеку! Пів-хвилини розмови із фармацевтом обертаються купівлею антибіотиків, що швидко ставлять на ноги. Ситуація повторюється із року в рік. І все б нічого, якби за швидкість одужання не доводилося сплачувати надто високу ціну.

Мало хто сьогодні замислюється над антибіотикорезистентністю (бактерії мутують у відповідь на надходження до організму антибіотиків та виробляють власний «імунітет» до препаратів). На них дія антибіотиків з часом вже не впливає. Виходить, що й лікуватися більше нічим. Ситуація серйозніша, ніж здається: за даними ВООЗ, очікується, що протягом наступних 35 років близько 300 млн осіб передчасно помруть через антибіотикорезистентність. Світовій економіці це вартуватиме близько $100 трлн. Але найгірше, що ми «відкотимося» назад у часі. І  захворювання, на кшталт туберкульозу, що сьогодні вдало лікуються антибіотиками, знову стануть смертельними. Якщо людство в найближчі роки не винайде альтернативу антибіотикам, звісно.

Разом із брендом «Біонорика» ми вирішили розібратися, чи можна знайти менш шкідливу альтернативу антибіотикам у тих випадках, коли мова йде не про важкі захворювання, а застуди та незначні респіраторні захворювання. Питання на цю тему ми поставили львівському лікареві-пульманологу Ірині Суворкіній.   

❓ У березні Уляна Супрун заявила, що антибіотики в Україні відтепер продаватимуться за рецептом. Як ви ставитеся до цього проекту?

❗ Давно потрібно прийняти такий закон, щоб подолати проблему антибіотикорезистентності. Вона виникла у зв’язку з безконтрольним прийомом препаратів цієї групи. Варто обмежити використання антибіотиків у господарстві — як стимуляторів росту в тваринництві, птахівництві та рослинництві. Це не передбачає обмеження доступу до антибіотиків і зміну їхньої вартості. Проблема безконтрольного застосування антибіотиків дуже масштабна в Україні.

Я досить усвідомлено ставлюся до вживання антибіотиків. Знаю, що віруси ними лікувати немає сенсу. Але я часто хворію на ангіну і змушена їх застосовувати. Розкажіть, як ці препарати впливають на організм. Вони ж допомагають мені одужати. Тоді чому вони небезпечні?

❗ Досить часто люди займаються самолікуванням. Як почують біль у горлі, починають прийом антибіотиків. Темп життя прискорюється, і людям стало ніколи хворіти, але часто це призводить до негативних наслідків. Треба пам’ятати, що антибіотики — це група ліків для знищення бактерій.

Якщо біль у горлі викликаний вірусом, антибіотики безсилі. Ви будете марно труїти свій організм, можливі побічні ефекти. При використанні антибіотиків без потреби виникає мутація бактерій. Тобто створюються мутанти, які виробляють антибіотикорезистентність — стійкість до препарату.  Бактерія, що раніше піддавалася впливу певного препарату, пережила його. Як наслідок стала нечутлива або невразлива до певного виду ліків. Вже мутовані бактерії передаються від людини до людини, створюючи захворювання, які лікувати у подальшому все складніше.

❓ Чи є сенс пити йогурт, який прописують лікарі у зв’язці з антибіотиком?

❗ Йогурти та молочнокислі напої є природним середовищем існування хороших бактерій, так званих пробіотиків. Вони доступні як добавки, суспензії та капсули. Пробіотики допомагають підтримувати в організмі баланс життєво важливих бактерій: наприклад, кишкових, що відповідають за травлення. Всі корисні бактерії в нашому тілі складають близько 2 кг ваги. При дисбалансі можуть виникнути ожиріння, запальні процеси в кишківнику або діабет.

Коли ми застосовуємо короткий курс антибіотиків, то ці йогурти можна не приймати. Але існує група людей, що потребує тривалого курсу антибіотиків з широким спектром дії. Їм треба приймати пробіотики, але з доказовою клінічною ефективністю. Необхідно приймати йогурти дітям до шести років і дорослим після 65 років.

Антибіотики негативно впливають на печінку, оскільки майже всі метаболізуються за участю природного фільтру організму. Гепатопротектори підвищують стійкість печінки до впливу патологічних факторів і відновлюють її функції у разі ушкодження. Потрібно давати гепатопротектор разом з антибіотиками людям, які вже мають захворювання печінки. Або тим, хто приймає ліки з гепатотоксичним потенціалом (гормони, стероїдні препарати, антидепресанти, протизаплідні препарати), при тривалому лікуванні антибіотиками (наприклад, при туберкульозі). Якщо курс антибіотика короткотривалий (від 5 до 10 днів) — вони не потрібні.

❓ Чи є у вас статистика щодо збитку, який завдає антибіотикорезистентність? Наприклад, які хвороби, що раніше успішно лікувалися антибіотиками, більше не піддаються лікуванню?

❗ За даними ВОЗ, лише 50% пацієнтів сьогодні можна вилікувати антибіотиками. Через супербактерії, що утворюються у відповідь на антибіотики, щорічно гинуть 200 000 новонароджених. Аналітики спрогнозували, що до 2050 року збитки від цих супербактерій становитимуть 100 трлн доларів. До цього часу ці мутовані бактерії заберуть життя у 360 млн людей. Кожна людина сьогодні відповідальна перед наступними поколіннями.

❓ Які можуть бути наслідки, якщо не завершити прописаний курс антибіотиків?

❗ Щоб антибіотик переміг бактерії, необхідна не лише правильна доза препарату, кратність прийому, а й достатній проміжок часу. Якщо людина припиняє вживання антибіотику і їй стає краще, «недопитий мікроб» знайомиться із цим препаратом і в подальшому виробляє до нього стійкість. Крім того, незакінчений курс лікування може сприяти розвитку ускладнень або переходу інфекції в хронічну форму.

❓ Який шанс того, що у наступних поколінь не буде можливості лікуватися антибіотиками? Як запобігти цій ситуації?

❗ Треба прийняти закон про контроль виписування антибактеріальних препаратів. Це дозволить уникнути самолікування і контролювати лікарів. За оцінками експертного товариства, у 2015 році антибіотикорезистентні штами патогенетичних організмів стали причиною понад 50 000 смертей у Європі та в США. А прогнозований рівень летальності від збудників у 2050 року зросте до 10 млн. Тому контроль важливий.

❓ Нежить — ніби не таке вже й небезпечне захворювання, чи потрібно його лікувати?

❗ Нежить, або риносинусит, може бути як окремим захворюванням, так і симптомом при гострих респіраторних вірусних інфекціях. За народною приказкою, якщо лікувати нежить, то він проходить за 7 днів, якщо ні — за тиждень. У багатьох випадках так і є. Але іноді недолікований нежить може призвести до серйозних захворювань. Якщо розглядати симптом ГРВІ, то тут ані антибіотики, ані судинозвужувальні препарати не потрібно приймати. Необхідно полегшити перебіг нежитю і попередити ризик розвитку ускладнень. Для цього застосовується промивання носової порожнини сольовими розчинами і використання секретолітиків рослинного походження, щоб зменшити вплив хімічних синтетичних речовин на організм людини.

❓ Як ви вже неодноразово згадували, антибіотики викликають резистентність, судинозвужувальні препарати — залежність. Які є альтернативи агресивним препаратам?

❗ Є рослинні препарати, що мають клінічну ефективність. Тобто ми знаємо, як вони діють, і можемо прогнозувати розвиток побічних ефектів, а також час, за який вони подіють.

❓ У чому унікальність фітонірингових препаратів, їх відмінність від звичайних рослинних засобів? У чому унікальність «Синупрету» та чому його варто брати в аптечку під час переїздів, як рекомендують спеціалісти?

❗ У фітотерапії є три проблеми: відсутність стандартизації сировини, відсутність стандартизації виробництва, труднощі в прогнозуванні біологічної активності препарату і формуванні його науково-доказової бази.

Якщо рослини зібрані в дикій природі, вони не гомогенні за хемотипом і фенотипом, в них коливається вміст біологічно активних компонентів. Цей вміст залежатиме від клімату, часу збору, кількості сонячних днів у році. Тому з таких рослин неможливо створити стандартизований екстракт, щоб знати, скільки в препараті діючої речовини.  Застосовують різні методи вилучення екстрактів, то ж отримують різні за хімічним спектром речовини, навіть із однієї сировини.

У нас на ринку є компанія «Біонорика», один з найпотужніших виробників рослинних препаратів. Вона реалізує в роботі концепцію фітонірингу. Це включає дослідження біологічно активних речовин у лікарських рослинах. В «Біонориці» стандартизовано вирощування та запатентовано процеси отримання екстрактів. Також проводяться клінічні дослідження у відповідності до принципів доказової медицини на рівні із хімічно синтезованими препаратами інших фармацевтичних компаній. Фітоніринг — це міст між народною медициною та сучасною раціональною терапією. Препарати є безпечними, із прогнозованою клінічною дією.

«Синупрет» у Німеччині зареєстрований із 1933 року. Й досі його склад не змінився. За кількістю клінічних досліджень «Синупрет» — один із найбільш вивчених препаратів рослинного походження в світі. У ньому поєднується висока безпека, властива всім рослинним препаратам, та доведена ефективність. Ці дослідження переконливо довели, що всі компоненти препарату справляють виражений терапевтичний ефект.

Компоненти «Синупрету» промивають носові ходи, пазухи, відкривають закладені проходи, розріджують слиз. Цим знижують вираженність запального процесу, людина знову дихає носом. «Синупрет» також активує захисні сили організму і допомагає швидко перемогти збудників інфекції. Деякі компоненти виявляють антибактеріальну і противірусну активність. Вони попереджають самореплікацію вірусів на слизовій оболонці, тобто усувають не лише симптоми, а й причини захворювання.

«Синупрет» можна застосовувати разом з іншими препаратами. Він може посилювати ефективність антибіотиків. «Синупрет» відновлює функцію мукоциліарної системи, ліквідує набряк слизової дихальних шляхів, слухової труби, барабанної порожнини. Це може використовуватися як профілактика бактеріальних захворювань, хронізації захворювання, має імуностимулюючу функцію. Препарат включено до українського протоколу лікування гострих риносинуситів у дітей та дорослих. Його можно вживати дітями з 2 років. Це краплі, сироп, таблетки.

Дослідження говорять, що пацієнти, які застосовували «Синупрет» з перших днів захворювання, одужали на чотири дні раніше. У препарату виражена дозозалежна дія, тож ефект є більш виражений. «Синупрет» підходить при всіх ГРВІ.

❓ Чи можна вживати вагітній жінці антибіотики або «Синупрет»?

❗ Під час вагітності антибіотики можна застосовувати в крайніх випадках. Коли очікувана користь для здоров’я матері перевищує ризик для плоду. Треба лікуватися тільки під контролем лікаря, сама вагітна вдома не може приймати препарат. У першому триместрі більшість ліків можуть пошкодити ембріон, тому краще не застосовувати їх. Більшість препаратів проникають через плаценту до ембріону і можуть нашкодити тому органу, який у цей момент інтенсивно розвивається.

Деякі антибіотики з вузьким спектром дії токсично впливають на слуховий нерв дитини, вражають кровотворну систему, призводять до аномалій розвитку. За використання антибіотиків у випадку з вагітними несе відповідальність лікар.

У світі не проводяться експерименти про вплив препаратів на вагітних. Тобто вагітні не беруть участі в дослідженнях. Проте в інструкціях пишуть, що препарати протипоказані або дозволені. Все залежить від ситуації. Щодо «Синупрету» — він  не шкідливий під час вагітності та для матерів, що годують дитину грудним молоком.