Топ-5 відповідей від інфекціоніста про коронавірус та дітей
Здоров'я

Топ-5 відповідей від інфекціоніста про коронавірус та дітей

Стрічка новин будь-якого сайту, соціальні мережі та навіть переписка з друзями переповнені інформацією про пандемію коронавірусу COVID-19. А влада радить самоізолюватися і вже ухвалила не одне рішення задля запобігання поширенню коронавірусу в Україні. Редакція також закликає відповідально ставитися до ситуації, що складається, і не порушувати режим карантину.

Редакція Promum за підтримки ліцею Educator дізнавалась у педіатра-неонатолога та засновниці клініки «Френдлік» Юлії Гончарової, які питання останнім часом найчастіше ставлять лікарям-інфекціоністам.

Які перші ознаки коронавірусу COVID-19 та як зрозуміти, що це саме він?

— Абсолютно специфічних ознак С-19 немає. Варіативність проявів будь-яких респіраторних інфекцій завжди широка: від безсимптомного перебігу до критичних станів. Але на основі вивчених даних можна зробити узагальнювальний висновок:

У більшості захворілих, з лабораторно підтвердженою С-19 вірусною інфекцією, спостерігалися гарячка, слабкість, сухий кашель. При тяжкому перебігу: відчуття нестачі повітря або задишка. Нежить, біль у горлі, головний біль зустрічалися рідко, і вкрай рідко шлунково-кишкові симптоми приєднувалися до респіраторних.

Більше ніж у 80% спостерігався легкий перебіг хвороби. Тяжкий – у 14%, критичний – у 5%. Смертність коливається від 5,8% до 0,7% у Китаї. Залежить від віку хворих. Групу ризику складають люди 65+ років, особливо старші за 80 років та з хронічними захворюваннями.

Де можна зробити експрес-тести? І чи можна їх робити просто так, щоб перевірити себе про всяк випадок? 

— Тести можна зробити у заявлених на сайті МОЗ державних лікарнях. Однак лише за призначенням лікаря, коли є велика імовірність С-19. Поки у широкій доступності тестів немає.

Коронавірус і діти: чи відрізняються ознаки у дітей і дорослих?

— За статистикою країн, де спостерігалася епідемія С-19, тільки 2% людей, що мають менше 20 років, проявляли ознаки захворювання. Симптоми не відрізняються, тяжкий перебіг, що потребував госпіталізації у відділення інтенсивної терапії, був у поодиноких випадках.

Чи можна під час карантину гуляти з дітьми на вулиці? Скільки часу?

— Втримати дитину цілий день у квартирі неможливо. Та це й суперечить здоровому режиму. Дозволяється гуляти в місцях, де можна уникнути контакту з іншими дітьми і дорослими. Дозволяються піші прогулянки в нелюдних місцях. Часові обмеження відсутні, проте варто дотримуватися усіх протиепідемічних заходів.


Читайте також: Симптомы коронавируса у меня или ребенка. Что делать?


І, звісно, фінальне питання: як вберегтися від вірусу?

— Як лікар рекомендую вжити наступних заходів:

  • Усі контактні особи або ті, що повернулися з країн, де зафіксовані випадки С-19, повинні самоізолюватися вдома на 14 днів.
  • За найменших проявів будь-якого респіраторного захворювання потрібно залишатися вдома.
  • Уникати громадських місць, вести асоціальний спосіб життя під час карантину — не відвідувати заходи, не запрошувати гостей.
  • Часто мити руки, не торкатися немитими руками обличчя, носа, рота, очей.
  • Не вітатися за руку, не обніматися, не цілуватися при вітанні/прощанні.
  • Кашляти у лікоть.
  • Дотримуватися дистанції з іншими людьми — 1,5–2 м.
  • При догляді за хворим з С-19 використовувати маску або респіратор.

Важливо! Респіратори фільтрують повітря, що ми вдихаємо. Маски обмежують розповсюдження вірусу із повітрям, що видихаємо. Маски не захищають від зараженням вірусом. Їх повинні носити медичні працівники, а також особи, які доглядають за хворими і, звісно, хворі.