Рада ухвалила закон про протидію домашньому насильству
Новини

Рада ухвалила закон про протидію домашньому насильству

Верховна Рада України прийняла в цілому законопроект № 4952 про запобігання насильства щодо жінок та домашнього насильства, а також боротьбу з цими явищами. “За” проголосував 241 народний депутат.

Відтепер, у законодавство ввели визначення “домашнє насильство” – умисне систематичне фізичне, психологічне або економічне насильство по відношенню до нинішнього або колишнього чоловіка або іншого родича, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілого. Покарання – 150-240 годин громадських робіт або арешт до півроку, або обмеження волі до 5 років, або позбавлення волі до 2 років.

До повнолітнього, який здійснив домашнє насильство, разом із покаранням на строк до 3 місяців або довше можуть застосувати такі заходи:

– заборона перебувати вдома у потерпілого;
– обмеження спілкування з дитиною, якщо насильство було направлено проти неї або скоєне в її присутності;
– заборона наближатися до будинку, роботи або інших місць, де часто буває потерпілий;
– заборона контактувати з потерпілим, у тому числі, за допомогою месенджерів або інших людей;
– направлення на програму для кривдників.

Умисне невиконання обмежувальних заходів, або умисне ухилення від програми для кривдників караються арештом до півроку або обмеженням волі до 2 років.

Пом’якшити покарання може вчинення злочину в стані душевного хвилювання внаслідок жорстокого поводження або такого, що принижує честь і гідність, а також якщо з потерпілим так поводилися системно. Так, тяжке тілесне ушкодження, учинене в такому стані, карається громадськими роботами протягом 150-240 годин або виправними роботами на строк до 2 років, або обмеженням волі до 3 років, або позбавленням волі до 2 років.

Злочин на ґрунті статі отримало позначку “обставина, що обтяжує покарання”. У першому читанні це стосувалося також злочинів на ґрунті сексуальної орієнтації, однак такі слова вилучили. Також обтяжуючі обставини має злочин, вчинений відносно чоловіка, колишнього чоловіка або близького родича.

Відомо, що Проект Закону “Про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами” №4952, зареєстрований уже більше року та був неодноразово на розгляді у відповідному Комітеті Верховної ради, до нього вносились відповідні поправки. А отже і настав час його прийняття.

“Звісно, внесення відповідних змін до законодавства України вимагало, на мій погляд два чинники: курс України до євроінтеграції, а також, безпосередньо сам факт існування такого явища, як насильство стосовно жінок та домашнє насильство”, – розповідає Антон Покрищук, старший юрист ЮФ “Можаєв та Партнери”.

Юрист пояснює, що для країн західної Європи наявність законодавчо закріплених норм щодо боротьби із насильством як щодо жінок, так і в сім’ї в цілому – не є чимось новим, такий курс правоохоронної діяльності ними уже давно намічений та пройдений (застосований) на практиці, чого не можна сказати про Україну. Тому, з точки зору політики євроінтеграції, прийняття такого закону є політично необхідним, що і призвело до ратифікації Верховною Радою України Конвенції Ради Європи “Про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами”.

Стосовно другого чинника, то тут теж потрібно зауважити, що в Україні поліцією в середньому за рік фіксуєця близько 165 000 звернень жінок, які зазнають насильства в сім’ї. Якщо ж цю цифру співставити із латентними правопорушеннями в цій сфері (кількість людей, які страждають від такого насилля і замовчують цей факт є набагато більша, а ніж число тих, хто звернувся із відповідною заявою), то загалом отримуємо сумну картину реалій. А отже, дані нововведення в законодавчу базу нашої держави є необхідними.

За словами Покрищука, говорити про ефективність даних нововведень ще рано, адже прийняти відповідний закон набагато легше, а ніж розробити і застосувати механізм боротьби правоохоронних органів з таким явищем як насильство стосовно жінок і домашнє насильство, тому важко сказати, чи вирішить цей закон дану проблему взагалі.