У дитини болить живіт: що робити
Важливо знати Здоров'я

У дитини болить живіт: що робити

Напевно, всі батьки стикались із тим, що в їхньої дитини болить животик. Та й в кожного з нас він періодично також є причиною дискомфорту. Про біль у животі можна написати цілу багатотомну книгу. Але на що потрібно звернути увагу, щоб не пропустити серйозного захворювання? Коли батькам потрібно терміново звернутись до лікаря, а коли можна зачекати? Спробуємо розібратись разом із лікаркою-хірургом Роксоланою Денисюк.

Причини болі:

Однією з причин болю в животі є функціональні розлади кишечника. Вони можуть бути викликані погрішностями у харчуванні: введення нових продуктів, порушення режиму прийомів їжі, переїдання, а також «шкідлива їжа»: жирне, пересмажене, копчене і т. д.

Здуття живота також є частою причиною болю. Це може бути викликане порушенням у дієті, вживанням певних харчових продуктів, які багаті на волокна: капуста, квасоля, часник та інші. Також надмірне утворення газів у кишечнику може бути спричинене дисбіозом, а саме надмірним бактеріальним ростом. Проте, застосування будь-яких препаратів для корекції цих станів слід у першу чергу обговорити зі своїм лікарем. Закреп також може викликати больові відчуття, навіть якщо дитина не ходила в туалет лише протягом доби, або якщо сходила, але кишечник був випорожнений недостатньо.

А ще причиною болю в животі часто є інфекційні захворювання. Звісно, якщо ми говоримо про гастроентерит чи харчове отруєння, яке супроводжується проносом та блювотою, то і так зрозуміло, що біль у животі буде. Але він також може супроводжувати інші інфекційні патології, що вражають верхні дихальні шляхи, сечову систему тощо.

   Причиною цього є реактивне запалення лімфатичних вузлів брижі кишечника, які, збільшуючись, викликають спазм. Больовий синдром характерний також для ацетонемічного синдрому, який найчастіше зумовлюється інфекційними захворюваннями та порушеннями в дієті.

Часто біль в животі може бути спричинений хірургічними захворюваннями. Найпоширенішими серед них є кишкова інвагінація (найчастіше виникає у дітей віком від трьох місяців до трьох років), гострий апендицит, защемлення гриж передньої черевної стінки, перекрут товстої кишки, розриви кіст та апоплексії яєчників у дівчаток підліткового віку.

Коли потрібно звернутись до лікаря?

Якщо біль турбує протягом декількох годин і стан дитини не покращується або погіршується; коли він поєднується з підвищенням температури, багаторазовою блювотою, діареєю.

   При наявності домішок крові у калі, або якщо він стає незвичного (зеленого чи чорного) кольору і при невідходженні калу та газів — слід також проконсультуватись з лікарем. Якщо дитину турбував біль по всьому животу, який через декілька годин перемістився в правий бік — теж краще звернутись до лікаря, адже цей симптом є специфічним для гострого апендициту. А також при наявності певних незрозумілих круглих утворень на животі, яких раніше не було, що характерно для защемлених гриж живота.

Що можна зробити вдома самотужки?

Клінічної картини захворювання не зітруть спазмолітики — їх можна давати згідно з віковою нормою, а також очисна клізма. Якщо особливого покращення після їх застосування не спостерігається — краще проконсультуватися з лікарем.

   Знеболюючі та протизапальні препарати не слід використовувати, оскільки вони стирають картину основного захворювання, що призводить до труднощів у встановленні діагнозу.

   Звісно, коли в дитини болить живіт, хочеться одразу полегшити її стан — дати чарівну пігулку, щоб все минуло. А іноді є спокуслива думка, що біль в животі мине сам і нічого особливого робити не потрібно. Іноді біль сприймається як щось звичне, а іноді найменша коліка в ділянці пупка викликає тривожні думки. Проте всім батькам слід зберігати холодний розум, тримати руку на пульсі та не пропустити ті ознаки, які спонукають звернутись до лікаря. І головне пам’ятайте: найкращий спосіб лікування — це попередження захворювання. У випадку з болем у животі правильне харчування, раціональний режим дня, дотримання правил гігієни часто (хоча й не завжди) можуть допомогти краще, ніж прийом чарівних пігулок.