Хвороба може стати радісною подією напередодні контрольної роботи в п’ятому класі. Але навряд чи комусь подобається відчувати себе напівживим у дорослому житті. Ще гірше спостерігати за хворобою власної дитини.
Цьому можна зарадити. І щоб дізнатись, за допомогою чого, потрібно зрозуміти, як працює імунна система.
Як працює імунітет
До організму потрапляє велика кількість різних елементів — як безпечних, так і загрозливих. Імунна система — це своєрідний фейс-контроль, що аналізує кожний елемент та вирішує, знищувати його чи ні.
Цю аналітичну функцію виконують спеціальні клітини — регуляторні. Вони одночасно підтримують адекватну реакцію імунної системи на безпечні продукти та зберігають її здатність знешкоджувати «поганих хлопців».
Регуляторні клітини живуть у кишечнику від народження людини.
Велика кількість цих клітин гарантує, що коли до шлунку немовляти випадково потрапить сильний алерген (наприклад, арахіс або мед), алергічну реакцію можна буде швидко зупинити та обійтись без трагічних наслідків.
Де в цій схемі олігосахариди
Кожного дня людина має споживати білки, жири та вуглеводи. Останні відповідають за нашу енергію, регулюють процеси обміну речовин (наприклад, засвоєння жирів) і роботу шлунково-кишкового тракту. Для доброго самопочуття їх потрібно споживати вчетверо більше, ніж білків, і чим більше фізичне навантаження — тим більше організм їх потребуватиме.
Однак є група вуглеводів, якими не слід зловживати — легкозасвоювані. Їх надмірна кількість може спровокувати такі хвороби, як ожиріння або атеросклероз. Цими легкозасвоюваними вуглеводами і є деякі олігосахариди – певні складові вуглеводів.
Помітити олігосахариди в їжі дуже просто — вони всі солодкі та смачні, і містяться в цукрі, меді, фруктах, молоці тощо. Найважливішими для людини є сахароза, мальтоза і лактоза.
Як саме олігосахариди можуть вплинути на імунітет
Крім легкозасвоюваних олігосахаридів є ще такі, що не засвоюються зовсім. І в нашому організмі є мікроорганізми, що перетворюють їх на додаткову енергію. У кишечнику дорослої людини таких мікроорганізмів міститься від півтора до трьох кілограмів, і їм, як і всім нам, потрібно харчуватись. Це вони і роблять, коли споживають незасвоювані олігосахариди.
Ці мікроорганізми (вони звуться пробіотиками) здатні створювати так званий кишковий бар’єр, який потрібен для того, щоб жодна бактерія не потрапила за межі кишечника. Це небезпечно, бо в інших ділянках тіла регуляторних клітин майже немає, тож проти будь-якого збудника розгорнеться запальна реакція.
Маємо такий ланцюг: є олігосахариди — є їжа для пробіотиків, є пробіотики — є кишковий бар’єр, є кишковий бар’єр — є нормальна робота імунної системи. Якщо десь буде збій — почне розвиватись хвороба. Причому вона може проявитися не відразу в дитинстві, а дати про себе знати серйозною проблемою в дорослому віці.
Як не допустити послаблення імунітету
Сучасні дослідження довели, що пробіотики з’являються в організмі немовляти ще до народження. В утробі матері дитина знаходиться не в стерильних умовах, тож вже тоді формується згуртована команда пробіотиків, яка надалі захищатиме нас.
Як ми пам’ятаємо, наших охоронців-пробіотиків потрібно підгодовувати, і дорослій людині це зробити легко за допомогою фруктів, овочів, злакових тощо. А для новонародженої людини єдиним джерелом є грудне молоко. Навіть нетривалого грудного вигодовування вистачає для формування потужної імунної системи.
Згідно зі спостереженнями Всесвітньої організації охорони здоров’я, люди, що зростали на штучному вигодовуванні, надзвичайно схильні до захворювань, що провокують послаблення імунітету.
Тому світом активно поширюється пропаганда грудного вигодовування.
Альтернативи грудного молока
Овече знежирене молоко, у яке додали штучно синтезовані олігосахариди грудного молока, є одним з найвдаліших аналогів за неможливості природного вигодовування. Та чи є такий продукт повноцінною заміною? На жаль, ні.
Справа в тім, що олігосахариди грудного молока утворюють унікальні сполуки в організмі кожної жінки. Цю властивість не вдається відтворити штучно. І поки не знайдено шлях розв’язання цієї проблеми, грудне вигодовування залишається найкращим способом закладання здорової імунної системи в немовляти.