«Мамо, хочу гуляти!»: як дитячий психіатр пояснила своїй дитині про карантин
Думки

«Мамо, хочу гуляти!»: як дитячий психіатр пояснила своїй дитині про карантин

🙇Мамо, я хочу гуляти! — увосьмеро повторює мені син.

👩 Дорогий, ми сьогодні не підемо на вулицю, — моє серце стискається. Я теж дуже хочу на вулицю, бо погода неймовірна. — Ми на карантині, тому без потреби виходити не потрібно.

🙇 Чому та що це таке? Ненавиджу карантин, я хочу гуляти!

👩 Зараз спалах вірусної інфекції, і щоб вона швидко не передавалась, просять залишатись вдома, — спробувала я додати аргументів.

🙇Це той, що коронавірус? — випалив син.

👩‍👦Я бачила в його очах стільки розгубленості і нерозуміння. Це зачепило його звичне життя: ранкові прогулянки в садок, зустрічі з друзями, гуртки та інші щоденні активності. Ця розмова засмутила  мого сина, бо коли саме скасують обмеження — важко передбачити. Він ненавидить сидіти вдома, і я теж.


Юліана Маслак,

мама 5-річного Марка, дитячий і підлітковий психіатр, когнітивно поведінковий психотерапевт з дітьми, підлітками та дорослими


Новини про коронавірус COVID-19 є скрізь — про нього говорять в теленовинах, у соціальних мережах та по телефону з подругами. Багато батьків не знають, як пояснити дитині про пандемію таким чином, щоб трохи заспокоїти її та не змусити турбуватися ще більше. Важко пояснити дітям, що зараз відбувається в усьому світі, адже невизначеність та інші проблеми зачіпають й дорослих.

Одні діти радіють, інші зляться, треті налякані, четверті нудьгують без школи та друзів. Відчувати різні емоції у ситуації, що склалась, цілком нормально. Ми не можемо цього контролювати, адже звичне життя змінилось. Напевно, після послаблення умов карантину більшість відчуватиме потребу «бути обережними» ще декілька місяців.

Чому виникло стільки занепокоєння навколо та всередині?

В основі всього лежить порушення нашого звичного — рутинного життя. Для дорослих це виклик. Наш мозок звик жити в певному режимі та не виходити із зони комфорту, бо так люди почуваються у безпеці. 

Зміна у наших звичках веде до певного дискомфорту. Ми роками могли ходити однією дорогою на роботу та в улюблені магазини, створювали плани і почувались достатньо добре. І ось зненацька це змінилось. Коли говоримо про зміну способу життя, це викликає багато невизначеності та переживань. Зміна рутини викликає відчуття розгубленості та страх, який має місце бути. 

Те саме стосується і дітей: вони ходили у садочки чи школи, бачились і спілкувались із друзями. Для них це було стабільністю і відчуттям безпеки. Коли це порушується, діти можуть непокоїтись, як і дорослі, і навіть більше.


Читайте також: Не забуваймо вчитися: що почитати з дитячого нон-фікшну на карантині


Як заспокоїти дитину? 

Не бійтеся обговорювати інформацію про коронавірус 

Більшість дітей вже чули про вірус або бачили людей, що носять маски на обличчі. Тому батькам не слід уникати розмов про це. Якщо не говорити про теми, які обговорюються дорослими щодня, то це може змусити дітей ще більше нервувати.

Подивіться на розмову як на можливість розповісти факти і нормалізувати емоційний стан дитини. Батьки є своєрідним фільтром інформації для своїх дітей. Мета — допомогти дітям розуміти, що відбувається, на основі фактів. Інформація, почута від батьків, ймовірно, заспокоїть, на відміну від тієї, яку дитина може почути в новинах.

Говоріть зрозумілою для дитини мовою

Не потрібно надто багато даних. Це може не лише лякати дітей, а й заважати сприйняттю. Натомість спробуйте відповісти на запитання дитини. Зробіть все можливе, щоб відповісти чесно і чітко. Нічого страшного, якщо не зможете дати пояснення на всі питання. Також можете використати творчі ідеї та намалювати дітям це у вигляді історії.

Візьміть підказки у своєї дитини

Запропонуйте дитині розповісти все, що вона, можливо, вже чула про коронавірус. Не забудьте запитати, як вона почувається. 

Вгамовуйте власну тривогу

Коли ви відчуваєте занепокоєння або паніку — не час поговорити з дітьми про те, що відбувається з коронавірусом. Якщо ви помітили, що відчуваєте занепокоєння, візьміть деякий час, щоб зменшити емоції. У цьому може допомогти ця стаття.

Під час розмови наш мозок на 93% сприймає інформацію через невербаліку (тон голосу, міміка, жести) і лише на 7% — через слова. Тому батькам краще мати сили і ресурс говорити дітям про речі, які лякають і дорослих.

Спробуйте заспокоїти

Діти дуже вразливі. Деяким достатньо лише почути про коронавірус у новинах, щоб почати серйозно турбуватись, що вони захворіють. Розповідайте факти дитині про те, як часто зустрічається коронавірус порівняно з грипом. Поясніть, чому країни вводять карантин, і що у дітей — більш легкий перебіг симптомів.


Читайте також: Діти на карантині: що говорити про вірус та як це пережити


Зосереджуйтеся на основних рекомендаціях, щоб залишатися в безпеці

Важливий спосіб заспокоїти дітей — підкреслити заходи безпеки, яких варто дотримуватись. Розкажіть дітям про те, що необхідно робити для свого захисту.   

Дотримуйтесь рутини

Людям не подобається невизначеність. Тому щоденні ритуали та звичний режим додають стабільності. Це особливо важливо, коли в Україні закрили школи чи дитячі садочки. Структуровані дні з регулярними прийомами їжі та сном — важлива складова для збереження фізичного та психічного здоров’я.  

Спільний час

Зараз у нас є можливість зупинитись та проводити більше спільного часу з дітьми. Спробуйте скласти список з активностей, які вам подобались у дитинстві, та улюблених домашніх справ ваших дітей. Цей перелік може допомогти відволіктись від тривоги та весело провести час.